Jeszcze na etapie projektowania domu warto pomyśleć o miejscu dla samochodu. Korzystnym rozwiązaniem okaże się wiata garażowa. Zanim jednak zdecydujesz się na jej postawienie, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób jest definiowana w prawie budowlanym, a także o czym należy pamiętać przed samą budową. Unikniesz w ten sposób problemu związanego z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń.
Postawienie wiaty 4carport – zgłoszenie czy pozwolenie?
Na miejsce postojowe dla swojego auta wybrałeś wiatę? To świetne rozwiązanie, które z pewnością Ci się opłaci. Decydując się na budowę konstrukcji tego typu oszczędzasz na materiałach, jakie należałoby przeznaczyć na postawienie garażu. Ochronę samochodu przed deszczem, śniegiem czy oblodzeniem masz zapewnioną, a do tego otrzymujesz atrakcyjne wykończenie budynku mieszkalnego, które możesz zaaranżować zgodnie z własnymi potrzebami – decydując się np. na szkielet z litego drewna czy oryginalne zadaszenie. Przed postawieniem budowli przeznaczonej do postoju pojazdów należy jednak dobrze rozeznać się w kwestiach prawnych.
Warunki do spełnienia budowy zadaszenia
Jak się okazuje, nawet po drobnych zmianach wprowadzonych w 2018 roku prawo budowlane nie stawia jasnej definicji wiaty garażowej. Z brzmienia przepisów wynika, że jest to obiekt budowlany przeznaczony do postoju samochodów. Nie powinien być traktowany jako osobna budowla, ponieważ: nie posiada fundamentów oraz ścian, nie jest oddzielony żadną przegrodą budowlaną, a także nie zostaje na stałe związany z gruntem – jak ma to miejsce np. w przypadku garażu. Chcąc postawić wiatę, nie trzeba uzyskiwać ani pozwolenia, ani nawet nie zgłaszać tego do gminy, o ile zostaną zachowanie określone warunki, a mianowicie:
– powierzchnia obiektu nie przekroczy 50 m²,
– na każde 500 m². przypadnie jedna taka konstrukcja,
– obiekt nie będzie posiadał ani jednej pełnej ściany,
– obiekt zostanie usytuowany na działce przeznaczonej dla budynku mieszkalnego.
W przeciwnym razie – a zatem jeśli wiata ma stanąć w miejscu publicznym, będzie przeznaczona dla więcej niż jednego auta (powierzchnia okaże się większa niż 50 m².) lub na terenie posesji o powierzchni 1000 m². planujesz postawienie więcej niż dwóch zadaszeń – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.